İlgili Yazılar

 • Kerem Şalış

  Bence tamamen yanlış bir bakış açısı.Film, günümüzden 89 yıl öncesini anlatıyor ve günümüzün şartlarıyla değerlendirmek tamamen mantıksız.Bu durumun; ”O tren çok eski, şimdi öyle tren var sanacak millet.” demekten hiçbir farkı yok.

  • Halil Ulaş

   Affedersiniz ama 89 yıl önce çocuk istismarı doğruydu da şimdi mi yanlış.? Yanlış bana göre her zaman yanlıştır.

 • Kerem Bey Merhaba,

  Eleştirileriniz için teşekkür ederim. Bu şekilde bir bakış açısı çok normal. Fakat siz de takdir edersiniz ki 89 yıl önce sadece çocuklar bulunmuyordu. İzlediğiniz üzere konu biraz da abartılarak 3 yaşındaki çocuğa yer verilmiş. Başka konularla da reklam mesajını verebilirdi. Altını çizmek isterim ki çocuk istismarı ile mücadele 89 yıldan çok daha öncesine dayanıyor. Bu taraftan da bakmanızırica ederim. Özellikle belirtmek isterim ki niyetim karalama kampanyası oluşturmak da değil,

  Sevgiler

  • Berna Balvan

   Yazınız bence çok anlamlı ve güzel. Atatürk’ün kurduğu bu bankanın değerlerinin olması gerekirdi. Çocuk istismarı ayrıca Turkcell reklamlarında işlenen bir ayıp…

 • Yakup

  Bakış açınıza saygı duyuyorum. Ama tamamıyla gereksiz bir yazı olmuş. Yaptığınız ve savunduğunuz işleri son derece saygıyla karşılıyorum ve takip ediyorum. Yalnız bu sadece bir reklam ve konusunu 89 yıl öncesinde kurgulamış. Ve yine reklam olduğu için bir kurgu söz konusu. Eleştirmek elbette herkesin hakkı fakat bir kurgu üzerine bölesine bir yazı yazmak bana gereksiz göründü. Birde bardağın dolu kısmına bakıp oradan bir fikir yürütmekte olabilirdi. Örneğin: çocukları para biriktirmeye ve kumbara kullanmaya teşvik ediyor gibi. Buda ne kadar gerçekçi olurdu? bilemiyorum. O yüzden yapılan işlere saygı duymak ve anlamsız eleştiriden uzak durmakta fayda var görüşündeyim. Bunlarda benim kişisel görüşlerim.

 • Yakup Bey yorumlarınız için teşekkür ederim. “Ama tamamıyla gereksiz bir yazı olmuş.” bu cümleniz kabul edilebilir bir şey değil. Bu konuda daha hassas davranmanızı rica ederim. Şöyle anlatayım size yazıda atlamış olabilirsiniz, çocuklar kumbaralarını harçlıkları ile doldurmalıdır. Sadece gazeteci çocuğa yer verilseydi -yine hoş olmamakla birlikte- bir bakıma anlaşılır bulunabilirdi ama 3 tane çocuk var reklamda ve çok küçükler. Bakın,çocuk konusu hassastır, reklam malzemesi olmaktan uzak tutulmalıdır. Çocuk hakları ülkemizde hakkıyla savunulmuyor. Bu duruma alışamadığınız için yazıyı sizin tabirinizle “gereksiz” bulmanızı doğal karşılıyorum. Reklamcılar burada işin reytingli kısmına gitmek için her yolu mübah saymamalı. Çocuk haklarını savunmak gereksiz ve anlamsız değil. Çocuk haklarını anlayınca belki siz de savunucusu olacaksınız.

 • Metin

  Merhaba,
  Öncelikle belirtmek istediğim bir nokta var ki Çocuk haklarının layıkıyla savunulduğu ve de Çağdaş bir uygarlıkta yaşayan her bireyin haklarının gözetildiği ve de saygı duyulduğu bir toplumda yaşamak konusunda sizinle hem fikirim.
  Reklamla ilgili düşüncelerime gelince, arka planında neler düşünülmekte ve de tüketiciye bu reklamla nasıl bir mesaj verilmektedir; harekete geçirilmek istenen duygu & düşünce nedir? nasıl bir tutum oluşturulmak istenmektedir ve son olarak reklamda yer verilen çocuk karakter / karakterler neyi temsil etmektedir…
  Cem Yılmaz Türk insanını çok iyi etüd etmiş ve de hangi tuşlara basarak o insanları akord edeceğini ve de nasıl güzel sesli bir enstrümana dönüştüreceğini çok iyi bilen bir üstad… Reklamdaki kurgu, mesajın işlenmesi ve o mesajı verilecek karakterlerin seçilmesi konusundaki başarısı bence takdir edilmelidir.
  Kaldı ki bir reklamda asıl istenen zaten kitlenin sizin vereceğiniz mesaj paralelinde harekete geçmesi değil midir?
  Peki söz konusu reklama baktığımızda çocuklarınızı çalıştırın, onları sömürün mesajı mı çıkmaktadır.
  Bu şekilde düşünmek, reklamı çocuk istismarına çekmek hatta bu şekilde bir bakış açısı yönlendirmek de o projede çalışmış insanlara da haksızlık değil midir?
  Benim bu reklamda gördüğüm izlediğim şeyi söyleyeyim. İş Bankasının, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana Cumhuriyetin göz bebeği bankası olduğu ve de rol verilen çocuk karakterlerin o yıllarda henüz oluşumunu tamamlamış ve sektörde kendisine yer bulmaya başlamış İş bankasını temsil ettiğidir.
  Çocuk denilince akla ilk gelen onun masumiyeti, saflığı ve dürüstlüğü değil midir? Reklamda özellikle kara mizah tarzında trenin tünele girmesiyle ortalığın kararması ve de çocukların bir anda kaybolması ama finalde gelerek paranın üstünü iade edişleri İş Bankasının güvenilirliğine “Biz de İş Bankalıyız, yakışır mı bize…” sözüyle özdeşim kurulması bende çocuk karakterlerin İş Bankasının, Cumhuriyetin o ilk yıllarındaki varlığını temsil ettiği izlenimini uyandırdı.
  Sevgi ve Saygılarımla

  • Aykut

   Metin Bey, değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Sizin de dediğiniz gibi çocuklar saflığı ve masumiyeti simgeler ve bu değerlerin bir reklam filmine oyuncak edilmesi kara mizah da olsa kabul edilemez. Amaç kesinlikle kurumu veya sizin de belirttiğiniz gibi büyük üstad Cem Yılmaz’ı karalamak değil. Emek gösterenlere tabi ki saygımız sonsuz fakat bizler de çocuk haklarını savunmak adına emek gösteriyoruz. Biril
   leri insanların bilinçaltına yanlış mesajlar yerleştirmek istediği sürece de emek vermeye devam edeceğiz. Bir ürünü tanıtmak için her yol mübah olmamalı. Sevgilerimle

 • Reklamda vurgulanmak istenen şey öncelkle İş Bankası’nın köklü geçmişidir. Sonrasında o yıllarda trenlerde, istasyonlarda çalışan ve sakız ve benzeri şeyler satan çocuklar var. İzlediğim kadarıyla o günü tüm şartlarıyla vermeye çalışmış yönetmen. Ancak bu ülkemizdeki çocuk istismarının olmadığı anlamına gelmez. Etik açıdan yanlış ya da doğru mu tartışılır ancak teknik açıdan ve o günün koşullarının reklama uyarlanışı açısından doğru bir reklam olmuş. Gene de reklamlarda, sinemada ya da filmde gerek yok, ancak reklamlarda çocuk istismarını ve çocuk konulu işlere özenle davranmak gerekiyor elbette.
  sevgiler.

 • Merhaba. Reklam nostaljik duygularla çekilmiş. O zamanlar sadece ülkemizde değil dünya genelinde çocuk çalışan sayısı yüksekti, en azından filmlerden gördüğümüz kadarıyla. Ama başlığa katılıyorum, bu reklam filmi olmadı. “Dürüst insan işbanklı insandır” diye bir cümle yaymaya kalkışıyorsunuz. Sunuş şekli mantıklı, fena değil ancak yayılmak istenen fikir sıkıntılı.

 • Ben bu reklamı izlerken nedense kısa bir film izler gibi izlemiştim. Ürün ve tanıtılan hizmet fazla dikkatimi çekmiyor bu tarz reklamlarda.

2014 Powered By Aristolog, Düzenleme ve Seo WordPress Uzmanı | Sitemap

Önceki yazıyı okuyun:
TEB’in Yeni Uygulaması: Sosyal Endeks

  Bankacılığı sosyal medyayla başarılı bir şekilde birleştiren TEB, yeni ve keyifli bir uygulamayı yayınladı. “” isimli uygulama “Ne kadar...

Kapat